Zvýšenie telesnej teploty je prirodzená reakcia organizmu na infekciu. Teplotu meriame u malých detí najčastejšie rektálne (v análnom otvore). Meranie teploty v ústach, v uchu, na koži a pod pazuchou je u malých detí len orientačné. U väčších detí a dospelých meriame teplotu pod pazuchou. Norma telesnej teploty pod pazuchou je 37,0 °C. V rekte, v ústach a v uchu je norma 37,5 °C ak výrobca neudáva inak. Teplotu nemeriame len tak, iba keď máme podozrenie na zvýšenú teplotu.
- Teplota 37-38 °C je mierne zvýšená, táto teplota je „dobrá“, stimuluje obranyschopnosť organizmu. Dieťa sledujeme, ponúkame viac tekutín, ak má teplota tendenciu stúpať, alebo ide dieťa spinkať, alebo ideme k lekárovi (nevieme koľko budeme čakať v čakárni), tak podáme liek na teplotu každých 6-8 hodín.
- Teplota nad 38 °C je zvýšená, treba ju znižovať. Podávame liek na teplotu každých 6-8 hodín, zvýšené množstvo tekutín.
-
Teplota nad 39 °C je horúčka, už je nebezpečná a treba ju agresívne znižovať. Podávať lieky na teplotu každých 6 hodín, pri neustupujúcej teplote chladiť dieťa aj fyzikálne.
To znamená, že dávame zábaly, kúpeme vo vlažnej vode, alebo sprchujeme. Kúpať alebo sprchovať môžeme vtedy, keď má dieťa horúce celé telo (to znamená aj končatiny).
Pokiaľ má studené končatiny dávame zábaly nasledovne:
Na posteľ dáme suchú osušku,aby sme si nezamokryli posteľ. Potom namočíme osušku do studenej vody a vyžmýchame. Položíme na posteľ a dieťa uložíme na mokrú osušku a zabalíme od ramien po kolená tak, že ruky a nohy sú voľné. Počkáme 7-10 minút, kým sa osuška neoteplí. Keď je osuška teplá, dieťa odbalíme, utrieme do sucha a zábal opakujeme. Spolu 2-3x, kým teplota neklesne pod 38 °C.
V odbornej literatúre sa opisuje potierať telo vlhkou handričkou do poklesu teploty, ale v praxi pri veľmi zvýšenej teplote to nefunguje. Preto radšej používame vyššie uvedené postupy.
Ak je čas dať dieťaťu liek na teplotu, lieky podávame ďalej. V prípade potreby zábaly opakujeme.
Ak má dieťa teplotu, má vyššie straty tekutín a vždy na to treba myslieť a ponúkať zvýšené množstvo tekutín.
-
Liek na teplotu.
Na teplotu máme pre deti do 12 rokov dva druhy liekov.
Jeden druh je paracetamol (Paralen, Panadol, Kalpol), druhý druh je ibuprofen (Nurofen, Ibalgin, Brufen, MIG). Pokiaľ dávame jeden druh, treba ho dávať každých 6-8 hodín. V prípade vysokej teploty je možné striedavo dávať liek jednej skupiny a druhej skupiny. Vtedy ich na striedanie môžme dávať každé 4 hodiny. (!Nurofen môžeme používať až od 6 mesiacov veku dieťaťa).
V žiadnom prípade častejšie lieky na teplotu nesmieme dávať pre nežiadúce účinky. Ak lieky nezaberajú použijeme vyššie uvedené fyzikálne chladenie. -
Kedy ísť k lekároví?
Ak dieťa pije, nevracia, po poklese teploty je normálne, komunikuje, hrá sa a vieme znížiť teplotu, tak k lekároví ideme až po 48 hodinovej teplote (minimálne 24 hodín). Lekár nemusí vidieť dieťa práve keď má teplotu, lepšie sa mu vyšetruje dieťa bez teploty. Preto nevynecháme liek na teplotu z dôvodu návštevy lekára.
Teplota je prvý príznak ochorenia a na začiatku lekár nemusí rozpoznať o aké ochorenie ide. Po 24 (48) hodinách už vie lekár lepšie vyšetriť a posúdiť o aké ochorenie ide.
V prípade keď dieťa nepije, vracia (dlhšie ako 6 hodín), je malátne a nechce sa hrať ani keď nemá teplotu netreba čakať, ale treba ísť k lekárovi skôr.