Cmúľanie je prirodzený reflex, ktorý je prítomný už u plodu v maternici. Na záberoch z náučných filmov je vidno ako si plod v maternici cmúľa svoj prštek. Je to reflex, veľmi dôležitý v prvom roku života. Cumeľ je vynález, ktorý by mal byť pevný a jeho súčasti by nemali byť malé, aby nehrozilo ich vdýchnutie. Cumeľ pomáha deťom upokojiť sa, pestuje ich citovú nezávislosť a učí deti sebakontrole. Napriek tomu sú štúdie.ktoré potvrdili, že ak ponúkneme dojčenému dieťaťu cumeľ, bude z prsníka piť menej často a kratšie. Cumeľ zvyšuje aj riziko infekcie nepríjemnou kvasinkou – kandidou, sprevádza ho zvýšená prítomnosť baktérií. Pochvaľujú si cumeľ najmä rodičia tých detí, ktoré bývajú nepokojné pri prerezávaní zubov. Deti sa obyčajne vzdávajú cumľa, keď sú na to pripravené. Na rozdiel tých detí, ktoré si cmúľajú palčeky. „ Ľahšie sa odhodí v určitom veku cumeľ, ako prst.“
Výhody používania cumľa:
- Sanie cumľa poskytuje dieťaťu pohodu a dieťa upkojuje
- Dieťa ľahšie od cumľa odvykneme
- Sanie cumľa sa vyznačuje väčšou pasivitou a menej škodí zubom a kostným štruktúram dutiny ústnej ako sanie prsta
- Používanie cumľa pravdepodobne znižuje vznik SIDS (syndróm náhleho úmrtia dieťaťa)
Nevýhody používania cumľa:
- Používanie cumľa sa pravdepodobne podieľa na vyššom výskyte infekcie uší
- Cumeľ môže poškodzovať správny rast a vývoj zubov a ďasien, ak ho používa dieťa staršie ako 6 rokov.
Záverom: Pri každom bábätku sa treba rozhodnúť individuálne. Keď je však bábätko plačlivé a cumeľ ho upokojuje, odporúčame cumeľ používať. Samozrejme len vtedy keď má spinkať, nie vtedy, keď sa hrá.
Odučiť od cumľa je ľahké, keď sa začne v pravý čas. Nie príliš skoro, dieťa ak je na cumeľ naučené, vo veku batoľaťa ho ešte potrebuje. Odvykanie by malo byť vtedy, keď už chce byť „veľké“ – veď cumeľ majú iba bábätká…. Treba si uvedomiť, že donucovanie a sila nemajú v tomto úspech. Pomôže kúsok z cumľa odrezať, aby sanie bolo ťažšie a tým sa dieťaťu znechutí.