Dojčenecká kolika patrí k veľmi nepríjemným situáciám s ktorými sa stretávajú rodičia v prvých týždňoch života svojho dieťatka. Koliku definujeme ako nevysvetliteľný plač inak zdravého dieťaťa , ktorý postihuje deti vo veku 2 – 16 týždňov. Tento plač trvá minimálne 3 hodiny aspoň 3 krát do týždňa. Plač sa objavuje väčšinou neskoro popoludní alebo večer.
Dieťa má pri tom pokrčené nožičky, ručičky má zaťaté do pästičiek. Kolika postihuje asi 20% dojčiat, rovnako chlapcov aj dievčatá.
Príčina nie je 100% známa. Predpokladá sa, že je to spôsobené nahromadením plynu v črevách, ktorý črevá rozťahuje a to spôsobuje pocit bolesti v brušku. Túto situáciu znásobuje fakt, že takéto malé bábätko sa málo pohybuje a nevie si nájsť úľavovú polohu, nevie si zmeniť polohu svojho tela tak, aby bolesť ustúpila. Často sa stáva, že rodičia sú znepokojení plačom dieťatka a očakávajú od detského lekára pomoc. Väčšinou lekárova odpoveď rodičov neuspokojí a žiadajú prevedenie rôznych vyšetrení. (Odber krvi, ultrasonografické vyšetrenie bruška, predpis liekov….)
Ak ale dieťatko priberá, má chuť do jedla, nemá zvýšenú teplotu a inokedy cez deň je kľudné, netreba sa znepokojovať.
Treba dodržať určité zásady:
- Ak mamička dojčí vyhýbať sa strave, ktorá nafukuje (u každého je to individuálne, ale väčšinou ide o kapustu, čerstvý hrášok, brokolica, karfiol, redkvička, cibuľa, hrušky….).
- Ak je dieťa kŕmené flaškou, treba mať na flaške malý otvor, flašu nakloniť pri kŕmení vždy tak, aby jej ústie prekrývalo mlieko – aby bábätko nepilo vzduch.
- Po nakŕmení nechať bábätko vždy vo zvislej polohe odgrgnúť – niekedy sa s ním treba prechádzať aj 15 minút a poklepkávať ho po chrbátiku.
- Pomôže aj masáž bruška v smere hodinových ručičiek.
- Pri každom prebaľovaní nechať bábätko chvíľu na brušku. (Nikdy nedávať bábätko na bruško spinkať pokiaľ nemáte monitor dýchania!)
- Pri každom prebaľovaní s dieťatkom pocvičiť. Pritláčať kolienka k brušku- prípadne spájať kolienko s laktíkom opačnej strany
- Prípadne sa odporúča používať feniklový čajík, ale len veľmi krátko vyluhovaný – úplne „svetlý“.
- Ak nič nepomôže, odporúčame kvapky na odplynenie (momentálne je na trhu Sab simplex, Espumisan alebo Infacol). Rektálna rúrka s v súčasnosti neodporúča vôbec pre dráždenie konečníka.
Tieto brušné koliky takmer vždy vymiznú do 5. až 6.mesiaca života bábätka.
Prajeme veľa trpezlivosti pri jej zvládnutí.