NOVORODENEC
ďakujeme za dôveru, že ste u nás zaevidovali svoje dieťatko. Uvedomujeme si, že je to pre Vás ten najcennejší poklad čo máte a pevne veríme, že Vám pomôžeme svojimi radami a starostlivosťou, aby Vaše dieťatko bolo zdravé. Keďže za tú chvíľku, čo sa s Vami v ambulancii rozprávame, Vás zahrnieme veľa informáciami, snažili sme sa tieto informácie dať aj na papier, aby ste si ich mohli v kľude prečítať.
Bez preukazu poistenca Vám nevieme vydať fotokópiu Dohody o zdravotnej starostlivosti, ktorú potrebujete ako prílohu k žiadosti o vyplatenie „príspevku pri narodení“ od ÚPSVaR. Po dožití 28 dní nám prineste Žiadosť o príspevok pri narodení a my Vám časť od všeobecného lekára pre deti a dorast potvrdíme. Druhú časť potvrdzuje Váš gynekológ.
Tešíme sa na naše stretnutie v poradni. Nebojte sa pýtať na problémy, skúsime Vám poradiť.
JuvenaliaA,s.r.o.
Lekári: MUDr.Zuzana Nagyová, Mudr.Július Karácsony, MUDr.Peter Lukács, MUDr. Kristína Puškárová
Detské zdrav. sestry: Alica Kissová, Beata Rásóová, Alžbeta Markoltová, Katarína Csehová, Beata Kocsisová, Silvia Nagyová
Najlepšie pre bábätko je materské mlieko. Pokiaľ dojčíte, má Vaše bábätko všetko čo potrebuje primerane k veku a do pol roka nepotrebujete žiadne investície použiť na stravovanie. Ideálne je dojčiť každé 3 hodiny, ale každé bábätko je iné a treba sa mu prispôsobiť. Najviac vypije bábätko za prvých 7 – 10 minút, potom sa už iba dokrmuje a hrá sa s prsníkom ako s dudlom. Preto dieťatko skúste stimulovať k saniu. Keď pri dojčení zaspáva, treba sa ho snažiť stimulovať, aby aspoň prvých 10 minút nezaspalo.
Treba si uvedomiť, že mliečko sa prispôsobuje potrebám dieťatka a mení svoju kvalitu. Zo začiatku je husté a žlté, neskôr je riedke a priesvitné. Je to normálne a nie je to „slabé“ mlieko. Ďalší fakt, ktorý si treba uvedomiť je, že po určitom čase (asi v mesiaci veku dieťatka) sa prestane mlieko tvoriť dopredu, ale tvorí sa až počas sania dieťatka. Preto sa Vám bude zdať, že máte málo naplnené prsníky, ale to sa len zmenila tvorba mlieka. Aby ste sa ukľudnili, že Vaše bábätko má dostatok mlieka, treba si kúpiť dojčenecký nadstavec na kuchynskú váhu a vážiť dieťatko pred dojčením a po dojčení a rozdiel v gramoch je približne množstvo vypitého mlieka v ml. ( tak ako ste to robili v pôrodnici.) Ak budete pripravená na tieto zmeny je veľká pravdepodobnosť, že zvládnete tieto „dojčiace krízy“ a budete dojčiť aspoň pol roka, čo je pre Vaše dieťatko najideálnejší a mimochodom aj najlacnejší spôsob stravovania. Ak bábätko spí, nebuďte ho, ono si najlepšie reguluje, kedy má papať a kedy spinkať. Výnimku tvoria predčasné deti a deti s vysokým bilirubínom. Tie niekedy treba na papanie budiť.
Pokiaľ sa nám toto nepodarí a je potrebné prikrmovať a chceme zachovať dojčenie prikrmujeme lyžičkou, alebo striekačkou a vždy až po dojčení. Ak sme to vzdali a chceme prejsť na umelú stravu, treba sa poradiť v lekárni Vám najbližšej, ktoré mlieko majú permanentne, aby ste nemuseli meniť značku, pre ktorú sa rozhodnete.
Tvorbu materského mlieka zvyšujú: dostatočný príjem tekutín matky, zapražené polievky, mlieko, prípadne možno brať homeopatický liek na tvorbu mlieka – Ricinus communis 5CH , 2-3x denne 5 granulí.
V prípade, že je dieťa nekľudné, kľudne siahnite po dudli. Niekedy treba vyskúšať viacero typov, aby dieťatku vyhovoval.
Stolica dojčeného dieťatka môže byť v každej plienke, ale nemusí byť týždeň, dokonca aj 10 dní. Kvalita normálnej stolice je ako praženica. Od riedkej až po sekanú, môže byť žltá, ale občas aj zelená. Stolica dojčeného dieťaťa nezapácha, prípadne zapácha kyslo.
Pokiaľ bábätko papá, po napapaní je kľudné a priberá, netreba riešiť ani častosť, ani farbu stolice. To sa týka dojčeného aj pripravovaným mliekom primeranom veku živeného bábätka. Po pridaní príkrmov už stolica by mala byť pravidelná a môže zapáchať.
Prvé tri mesiace sa dieťatko menej hýbe, preto črevá pracujú pomalšie a pri pohltaní vzduchu počas jedenia sa môže vzduch hromadiť v črievkach, rozširovať ich a to bolí. Preto pri každom prebaľovaní s dieťatkom pocvičíme, po každom papaní necháme odgrgnúť (niekedy treba aj 10 min. bábätko držať vo zvislej polohe). Ak dieťatko bolí bruško, môže pomôcť feniklový čajík – dostať v lekárni, alebo lieky na odplynenie (Sab simplex, Espumisan alebo Infacol) ktoré treba mať doma pripravené a pri bolestiach bruška sa ich nebojte použiť podľa návodu.
Kým kvapky na bolesť bruška začnú účinkovať, treba bábätku pomôcť masážou bruška (možno použiť mastičky z lekárne na masáž bruška, napr.Pupík), pocvičením nožičiek (pritláčanie nožičiek k brušku).
Ako poslednú možnosť, keď už si úplne nevieme rady, je možné použiť rektálnu rúrku (z lekárne), alebo teplomer. Koniec treba naolejovať (napr.olivovým olejom), zasunúť do konečníka – asi jeden cm – a pomaly otáčať. Túto možnosť ale požívať ozaj len nevyhnutne, aby sme nenaučili konečník vypudzovať stolicu len po mechanickom podráždení.
U bábätiek je štikútka častá, lebo často je prítomná regurgitácia (GER) – návrat potravy zo žalúdka do pažeráka . Ak štikútka vadí dieťatku, začne plakať a štikútka prestane. Ak vadí rodičom, treba dať napiť – na chvíľu priložiť k prsníku, alebo dať napiť trochu vodičky.
Ako prevenciu štikútky a GER-u odporúčame zvýšiť polohu hlavičky. Keďže nemôžeme dať vankúšik , lebo chrbátik musí byť rovno, odporúčame podložiť nohy postele nejakými knižkami tam kde je hlavička (alebo podložiť matrac), aby v ležiacej polohe bola hlavička vyššie ako bruško.
Kedysi sme dávali detičkám medzi dojčením čajík. Teraz sme za prirodzené hasenie smädu – dávame vodičku. Dojčeneckú vodu z obchodu, ak nie je napísané, že netreba prevárať, tak treba prevariť. Vodičky podávame len trochu 10-20 ml medzi dojčením. Len v prípade silných bolestí bruška môžeme dočasne použiť jemný feniklový čajík. Tekutiny podávame izbovej teploty, netreba zohrievať.
Dieťatko treba polohovať na bokoch striedavo po každom kojení. Poloha na chrbte nie je správna pre veľké riziko zležania hlavičky a na brušku pre riziko SIDS (syndróm náhleho úmrtia)!!! Aby sme ho naučili, že keď je tma, tak sa spí, ak s bábätkom manipulujeme v noci, hovoríme tichým, monotónnym hlasom a zažneme iba slabú lampičku, inak ako cez deň.
Postieľka má mať matrac, igelit (aby prípadný moč neprešiel do matraca), na ňom deku, plachtu. Pod hlavičku nedáme vankúš (lebo chrbátik musí byť rovno), ale plienku, aby ste nemuseli vymieňať celú plachtu pri každom odgrcnutí. Do postieľky nepatria chlpaté deky, z dôvodu alergií.
Ošetrujeme alkoholom z novorodeneckého oddelenia (prípadne roztokom Dettol na rany) až do úplného vysušenia chrastičky. Nedráždime kožu okolo pupka, sušíme len vatičkou na paličke tam, kde je to mokvavé – v strede pupčeka.
Niekedy je koža novorodenca podráždená, červená až vyrážková. Vtedy treba program na práčke nastaviť na dvojnásobné plákanie a vysadiť všetky olejčeky a mastičky s prísadami. Používať len Infadolan a to len na suché miesta. Pri nezlepšovaní treba kúpať v repíkovom odvare.
O kožičku novorodenca sa treba aktívne starať. Raz denne treba skontrolovať a vyčistiť všetky záhyby kože – za uškami, pod krkom, pod pazuškami, v laktíkoch, pod kolienkami , okolo genitálu a zadoček. Záhybčeky dobre vyčistíme od šupiniek z kože a oblečenia. Pokiaľ to nejde vlhkou handričkou, použijeme vatičku namočenú v olivovom oleji. V prípade začervenania kožičku treba nakrémovať sudokrémom, rybou mastičkou, prípadne bepanthenom. To všetko treba denne skontrolovať či sa netvorí zapareninka, lebo tá štípe a bolí a zbytočne sa dieťatko trápi.
Teraz je moderné novorodenca nekúpať každý deň. Je pravda, že novorodenec je čistý, nezašpiní sa, stále ho prezliekame. Ale dieťa má rado režim. Vtedy vie čo sa deje a je kľudnejšie. Preto my zo skúseností odporúčame kúpanie, alebo aspoň umytie celého tela raz denne, ideálne večer.
Vtedy na podložke mimo vody dieťa namydlíme detským mydlom handričkou jedna je tvár a telo a jedna na zadoček. Mydlo používame tak raz za tri dni, zvyčajne stačí po vyčistení záhybčekov handričkou kúpanie bez mydla.
Vlásky stačí umývať raz týždenne detským šampónom. V prípade suchých chrastičiek vo vlasatej časti používame špeciálny šampón na mliečnu chrastu. Vtedy môžeme umývať vlásky každý deň. Chrastičky musíme vyčesávať detskou kefou na vlasy, lebo pod chrastami sa koža nevetrá a môže sa zapáliť.
Po namydlení dieťa vo vaničke opláchneme tak dlho, ako to dieťatku vyhovuje.
Ošetrenie genitálu:
Dievčenský- pri každom prebaľovaní genitál utrieme, ideálne handričkou s čistou vodou, keď nemáme po ruke vodu, môžeme použiť aj hygienické utierky. Po vysušení záhybčeky namažeme krémom. Púder neodporúčame, lebo pri zvlhčení púdra – ten zhrčkavie a hrčky dráždia a tvoria zapareninku.
Vždy genitál utierame spredu dozadu. Nikdy nie naopak, aby sme nezaniesli zvyšky stolice do močovej rúry. Vnútro , medzi malými pyskami, neošetrujeme, to sa čistí samé močením. Ale medzi malými pyskami a veľkými pyskami nanesený mázok alebo stolicu jemnučko vatičkou s vodičkou očistíme. Aby sme predišli zápalom. Raz denne roztiahneme malé pysky, aby sme predišli zrastom malých pyskov, čo u malých dievčatiek sa pri dráždení plienočkou občas prihodí.
Chlapčenský – pri každom prebaľovaní genitál utrieme, ideálne handričkou s čistou vodou, keď nemáme po ruke vodu, môžeme použiť aj hygienické utierky. Po vysušení záhybčeky namažeme krémom. Púder neodporúčame, lebo pri zvlhčení púdra – ten zhrčkavie a hrčky dráždia a tvoria zapareninku. Penis vždy pri zabalení musí smerovať dolu k nožičkám, lebo ak by smeroval smerom hore, ťažko sa mu močí.
Nepožívať paličky, tým ideme proti prírode a zatláčame mázok naspäť do uška. Ušká len utierame plienočkou.
Nechtíky keď sú dlhé, treba ostrihať. Striháme nožničkami, ktorými striháme nechtíky len bábätku. Nepoužívame ich na strihanie dospelých nechtov. Najlepšie je strihať v spánku, lebo keď je hore, je to ťažké ho udržať bez pohybu. Odstrihnuté kúsky treba odstrániť, nenechať pri bábätku, aby ich dieťatko nevdýchlo.
Samozrejme závisí od ročného obdobia a od počasia. (Pozor na vysoké teploty – vtedy ísť na prechádzku po západe slnka, a samozrejme aj pri veľkých mrazoch treba obmedziť čas strávený vonku.) Priemerne 10 dňový novorodenec môže chodiť von. Prvý deň ho oblečte akoby išiel von, nechajte ho ale v izbe, ale dokorán otvoríte okno na ½ až 1 hodinu. Na druhý deň už môžeme ísť na prechádzku.
V prvom rade treba mať teplomer. Najideálnejšia je rýchlobežka, prípadne digitálny teplomer, ktorým meriame teplotu v konečníku. Nie každý deň, len vtedy ak sa Vám dieťatko „nepozdáva“. V konečníku je teplota vyššia o pol stupňa, preto treba pol stupňa po odmeraní odčítať.
Teraz moderné teplomery – ušné, kožné – sú len orientačné a nám pri vyšetrovaní prípadnej choroby nepomôžu. Ak ste ho kúpili, používajte ho len v prípade spánku dieťaťa – ako informáciu pre Vás, či teplota stúpa, alebo klesá. Ale my potrebujeme od Vás presnú informáciu o výške teploty v konečníku, prípadne od dvoch rokov veku pod pazuchou.
Ak nameráte vyššiu teplotu, v konečníku nad 37,5, tak dieťatko treba nechať cca 5 minút rozbalené a potom zmerať teplotu znovu. Zadoček je zabalený v plienke a môže sa stať, že hneď po rozbalení bude vyššia, tak aby ste sa zbytočne nezľakli. Ak neklesne, treba dať dieťatku piť a asi o pol hodinku teplotu zmerať. Novorodenec môže reagovať na dehydratáciu zvýšenou teplotou.
Doma okrem teplomeru treba mať aj liek na teplotu – poradia v lekárni (napr.Panadol baby). Na tomto lieku je napísané, že sa môže používať od 3 mesiacov. Ale nič iné pre deti do pol roka neexistuje a lekárne zatvárajú o 21,00 hod. Preto ho treba mať doma a použiť ho aj do troch mesiacov v primeranej dávke pri teplote nad 38,5 v konečníku. Po podaní Panadolu by mala teplota asi do hodiny klesnúť na normu. Ak po poklese vystúpi znovu, treba vyhľadať lekára. Na návštevu lekára kvôli zvýšenej teplote je najlepšie ísť počas pracovnej doby. Nie na LSPP, tam nemajú o Vašom dieťatku všetky informácie čo my. Na LSPP treba ísť len v nevyhnutnom prípade. S dieťaťom do roka keď má teplotu aj po podaní Panadolu ideme k lekárovi už po druhom výstupe teploty. U starších detí je lepšie čakať aj 48 hodín. Pri zvýšenej teplote treba dávať lieky na teplotu v pravideľných intervaloch, myslieť na zvýšený príjem tekutín.
Liek na upchatý nos – kvapky do nosa pre bábätká a odsávačku nosa – poradia Vám v lekárni. Odporúčame kvapky na upchatý nos od 0 veku a morskú vodu na hygienu nosa.
Nádcha je bežné ochorenie aj u malých detí. Pri nádche nepotrebujete navštíviť lekára, lebo trvá 7-10 dní či ju liečime, alebo nie. Na podporu ľahšieho zvládnutia nádchy dávame bábätku kvapky do nosa – keď má upchatý noštek (Nasivin, Otrivin a pod – pre deti od 0-1roku). Dávame ich najmä pred papaním alebo spinkaním. Používame ich opatrne, len keď je to potrebné – keď dieťa nevie spinkať alebo papať a maximálne týždeň, lebo tieto kvapky na odpuchnutie sliznice sú návykové.
Keď soplíky vytekajú, treba ich riediť morskou vodou, v lekárni majú rôzne typy sprejov a kvapiek s morskou vodou. Morskú vodu môžeme používať neobmedzene, nie je na ňu návyk.
V prípade veľa hlienov potrebujeme aj odsávačku hlienov. Sú rôzne typy. Od tých, ktoré odsávame vlastnými ústami podtlakom, až po tie, ktoré napojíme na vysávač. Odsávame vždy len vtedy keď sú hlieny, aby sme zbytočne nepoškodili sliznicu nosovej dutiny.
Na recept dostanete 2 vitamíny:
Vigantol – vitamín D – na správny rast kostí, ktorý budete podávať dlhodobo od 14.dňa života do roku života dieťatka. Po roku do druhých narodenín Vigantol podávame len v dňoch bez slniečka a po druhých narodeninách len jeden mesiac na konci zimy . Podáva sa 1x denne dve kvapky ( po kúpaní na lyžičke s mliečkom).
Kanavit – vitamín K- prevencia krvácavej choroby novorodenca, ktorý dávame len dojčeným deťom. Podáva sa 1 kvapka týždenne do tretieho ukončeného mesiaca. Po troch mesiacoch veku K vitamín nepodávame.
Pozor, niektorí novorodenci dostali K vitamín hneď po pôrode injekčne. Vtedy tiež Kanavit kvapky netreba podávať.
tú robí ortopéd. Vyšetrenie robia ortopédi.
Na toto vyšetrenie sa treba dostaviť v štvrtom týždni života.
K vyšetreniu nepotrebujete poukaz, len kartu poistenca, prípadne záznam z poisťovne, že ste sa tam prihlásili. Ďalšia kontrola je po dosiahnutí 4 mesiacov veku bábätka (dostanete termín).