Už niekoľko desaťročí sa robí vyšetrovanie sluchu malých detí. Dôležité je čo najskoršie odhalenie poruchy sluchu. Využívajú sa objektívne vyšetrovacie metódy, najmä otoakustické emisie, ktoré od mája 2006 boli zaradené odborným usmernením MZ SR (Vestník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky Čiastka 24 – 27 zo dňa 1. mája 2006 Ročník 54) do povinného vyšetrenia novorodenca.
Európske štatistické údaje uvádzajú, že na 1000 novorodencov sa môže narodiť jeden s poruchou sluchu.
Pri rizikových novorodencoch, komplikovaných tehotenstvách a pod. je samozrejme riziko postihnutia vyššie.
Treba si ale uvedomiť aj to, že deti postihnuté poruchou sluchu sa často rodia bez predchádzajúcich podozrení úplne zdravým rodičom. Preto je dôležitý celoplošný skríning aby záchytnosť v ranných štádiách bol čo najvyššia.
Momentálne je potrebné dieťa vyšetriť v 3. dni po pôrode. V prípade nálezu podozrenia sa dieťa vyšetruje do mesiaca života a v prípade potvrdenia nálezu o mesiac je nutné dieťa odoslať na vyššie pracovisko na meranie potenciálov.
Porucha sluchu novorodencov je najčastejšie spôsobená poškodením vnútorného ucha. Vláskové bunky Cortiho orgánu premenia mechanický signál na nervový vzruch. Činnosť vláskových buniek sprevádza hluk. Tento hluk možno zaznamenať a nazýva sa otoakustické emisie (OAE). Zistilo sa, že OAE produkuje iba vnútorné ucho s nenarušenou činnosťou vláskových buniek. Ucho postihnuté už ľahkou poruchou sluchu otoakustické emisie neprodukuje a pri vyšetrení sa nezaznamenajú. Upozorňujeme ešte rodičov na jeden faktor a to že vyšetrenie poukazuje na stav vnútorného, stredného a vonkajšieho ucha a neukazuje poruchu sluchových dráh, ktoré vedú od vnútorného ucha po mozog.
Vyšetrenie sa robí u spiaceho a kľudného novorodenca, najlepšie po nakŕmení, ktorý pokojne spí. Do ucha sa vkladá sonda s prispôsobeným okrajom/ vymeniteľný, gumový/, ktorý utesní ucho. Prístroj zmeria automaticky všetky údaje. Celé vyšetrenie trvá niekoľko minút, niekedy je hotové do minúty. Dieťa s absenciou OAE aj pri opakovanom meraní je odoslané na odborné vyšetrenie, kde sa ďalšími objektívnymi testami určí presný stupeň poruchy sluchu.
Na základe horeuvedeného je zrejmé, že vyšetrenie ak je nevýbavné prvý týždeň po pôrode, treba zopakovať, lebo 3.deň života môže byť v ušku napr.nevstrebaná plodová voda, ktorá spôsobuje, že sa nevytvárajú OAE. Treba vyšetrenie zopakovať v mesiaci veku a u veľkej väčšiny detí je OAE pri kontrole v poriadku.