Nižšie uvedený zoznam a niekoľko rád Vám pomôžem v tom, akým spôsobom postupne a aké príkrmy môžeme podávať od úplne kašovitých až do príkrmov tuhšej konzistencie. Samozrejme zoznam má orientačný charakter.
– Zelenina: zemiaky, karotka, cvikla, tekvica, brokolica, cuketa, patison, šalát,petržlen, petržlenová vňať, špenát, šťaveľ, rozmixovaný hrach, zelená fazuľa, jedlý gaštan.
Špenát a šťaveľ by sme nemali dávať viac, ako raz týždenne pre ich vyšší obsah oxalátov. Podľa možnosti na varenie vždy používajme potraviny zo známych, kontrolovateľných zdrojov, aby sme predišli použitiu surovín s vysokým obsahom nitrátov.
– Zrelé ovocie: jablko, hruška, broskyňa, marhuľa.
Vždy dávajme prednosť u nás rastúcemu, čerstvému ovociu, alebo ovociu z mrazničky.
– Bezgluténové obilniny: ryža, pohánka, kukurica.
Na zahustenie kaší a prívarkov okrem zemiakov, môžeme používať ryžovú alebo kukuričnú múku.
– Biele mäsá (z mladých zvierat): kura, morka, zajac, holub, jahňa.
-Rastlinné oleje: olivový, slnečnicový – cca. 1 kávová lyžička na 1dl prívarku.
– Zelenina: ružičkový kel, kelová kapusta, kapusta, kaleráb, karfiol, sladký zemiak.
– Ovocie: zrelý banán, vnútro slivky, nektarinka, hrozno (bez jadierok a kôry), sezónne čerstvé ovocie ( višňa bez jadierok, čerešňa, melón).
– Potraviny z obilnín (pšenica, raž, jačmeň, ovos): chlieb, rožok, pekárenské výrobky, cestoviny, rôzne obilninové vločky, kaše.
– Varený vaječný žĺtok. Týždenne 1-2x môžeme dávať namiesto mäsa.
– Kuracia pečeň – najviac 1x týždenne, z mladej hydiny.
Suché strukoviny: fazuľa, šošovica, žltý hrach, sušený hrach. Prvú vodu po zovretí treba odliať, aby sme s tým znížili ich vplyv nafukovania.
-Pri zavedení mliečnych výrobkov treba vziať do úvahy aj určité ochorenia vyskytujúce sa v rodine (hlavne alergické ochorenia): plnotučné jogurty, maslo, niektoré syry.
– Zelenina: cibuľa, cesnak, paradajka, paprika, zeler, špargľa, reďkovka, rebarbora, uhorka, baklažán.
-Ovocie: citrusy, južné ovocie (podľa anamnézy). Treba dbať aj na ich čistotu, lebo väčšinou sú chemicky ošetrené.
-Celé vajíčka – podľa anamnézy.
-Tmavšie mäsá.
-Sója a sójové výrobky.
-Sladkovodné ryby bez kostí. Dávajme prednosť u nás žijúcim, riečnym rybám. Pozor! Väčšina mrazených rýb, alebo ryby typu „rybacích prstov“ sú z morských rýb!
– Kravské-, kozie-, ovčie mlieko a mliečne výrobky. Do 3. roku života len plnotučné mliečne výrobky.
– Med – bola potvrdená súvislosť medzi skorým zavedením medu a detským botulizmom, preto sa nemá podávať pred dovŕšením 12. mesiaca, okrem toho patrí medzi časté alergény.
– Koreniny a liečivé rastliny: bazalka, oregáno, tymián, kôpor, mäta, majorán, ligurček.
Do jedného roku dieťaťa v žiadnom prípade nepoužívajme do jedál soľ, cukor, čierne korenie, konzervačné látky, farbivá ani umelé sladidlá – pri dochutení dávajme prednosť kašovitým ovociam, zeleným koreninám (napr. petržlenová- , zelerová vňať). Aj po prvom roku buďme obozretní so solením a koreninami.
– Ďalšie koreniny: škorica, vanilka, kari.
– Morské ryby. Pozor! Žralok, makrely, mečúň môžu obsahovať väčšie množstvo ortute.
– Drobné, kôstkové ovocia: jahody, ríbezle, egreše, malina, moruše, čučoriedka, drieň.
Skorej nie sú doporučené pre vysoký obsah histamínu a ťažšiu čistiteľnosť. V prípade výskytu alergických ochorení v rodine, alebo v prípade alergických reakcií je lepšie počkať so zavedením „problematických potravín“ (napr. južné ovocie, bobuľovité ovocie, morské ryby, atď.) počkať do 2. alebo až do 3. roku života.
– kakao, čokoláda, sladkosti – v malom, kontrolovanom množstve. Prázdne kalórie sú bez pozitívneho prínosu, preto s maškrtením sa neponáhľajme, alebo aspoň zachovajme mieru.
– Huby.
-Údené potraviny (v malom množstve).
-Orechy znamenajú bohatý zdroj vitamínov (aj v tukoch rozpustných) aj pre malé deti, preto po prvom roku môžeme podávať v strúhanej forme, nie ako celé kúsky pre nebezpečenstvo aspirácie.
Nezabudnime, že jedenie má byť aj potešením a nie len jednoduchým príjmom potrebných živín…