- Prechladnutie je ochorenie celého tela, ktoré spôsobujú vírusy rôzneho typu. Prejavuje sa mierne zvýšenou teplotou, kašľom, nádchou, bolesťou hrdla, kýchaním, zlou náladou a nechutenstvom.
- Pri takýchto prejavoch netreba ísť k lekárovi. Zbytočne čakáte v čakárni medzi chorými deťmi a na oslabený organizmus prechladnutím sadne ešte väčšia infekcia.
- Dieťa teba nechať doma, často vetrať, používať kvapky do nosa (ale správne – vtedy keď je upchatý nos, maximálne týždeň a kvapkať ich v ležiacej polohe so záklonom hlavy), používať lieky na kašeľ- na suchý kašeľ žltý Robitussin, u detí nad 12 rokov modrý Robitussin, Paxeladin, pri silnom suchom kašli u detí na nad 3 roky Sinecod. Na vlhký kašeľ Mucosolvan junior, Solmucol (ten použiť pri silnom vykašliavaní), Prospan, Hedelix. Ak neviete rozlíšiť o aký kašeľ ide, môžete siahnuť po homeopatii – Stodal – pozor, ten treba dávať 5x denne.
- Dávať dieťaťu pri teplote lieky na teplotu každých 6 hodín. Podávať dostatočné množstvo tekutín – najlepšie prieduškový čaj s medom a citrónom. Počas ochorenia pridať C vitamín, ktorý urýchľuje uzdravenie.
- Kedy ísť k lekárovi:
Ak sa stav zhoršuje – teplota stúpa nad 38°C dlhšie ako 48 hodín, kašeľ sa zhoršuje (ak sa dieťa z dôvodu kašľa nevyspí), nádcha sa stane farebnou. Ak je stav dieťaťa rovnaký, alebo sa zlepšuje, treba dieťa nechať doma 3.7 dní doma. Stavte sa u nás – stačí rodič v centrálnej karte, dáme Vám potvrdenie o chorobe. - Dobrá rada:
Stav dieťaťa vždy posudzujem po poklese teploty. V teplote totiž skoro každé dieťa vyzerá vážne choré. Ak po poklese teploty dieťa ožije, hrá sa, komunikuje, usmieva sa, určite nejde o nič vážne a môžeme s návštevu k lekárovi počkať.
Ak nepije, vracia dlhšie ako 6 hodín v kuse, je spavé, nekomunikuje ani po poklese teploty, treba k lekárovi ísť skôr.