Ovčie kiahne

Toto infekčné ochorenie, ktorého odborný názov je varicella , anglicky chickenpox a česky ho poznáme pod názvom neštovice, patrí k detskému veku, no občas sa objaví aj u dospelých.

Ovčie kiahne spôsobuje herpetický vírus varicella-zoster (HVZ). Sú vysoko nákazlivé a ohrozený je prakticky každý, kto ich ešte neprekonal.

Zdrojom nákazy  je osoba chorá na ovčie kiahne alebo veľmi výnimočne osoba s ochorením herpes zoster.

Vírus sa vylučuje z čerstvých typických vyrážok a k šíreniu nákazy dochádza vzdušnou cestou. Významná nákazlivosť začína už dva dni pred vypuknutím ochorenia u jedinca a pretrváva počas celého obdobia výsevu nových vyrážok až do zaschnutia všetkých vyrážok. Býva to zväčša 7 -10 dní.

Postihnutý má byť v teplom prostredí a mal by obmedzovať kontakty s inými ľuďmi.

Priemerná inkubačná doba (doba od kontaktu s chorým človekom alebo človekom, ktorý do dvoch dní ochorel – po prejavy ochorenia) je 14-21 dní.

Tretia osoba, ktorá bola v kontakte s chorým a kiahne už prekonala, nie je infekčná a ochorenie nemôže preniesť na ďalšiu osobu.


Ako ich spoznáte?
Ovčie kiahne sa prejavujú typickými vodnatými pľuzgierikmi, ktoré sa objavujú po celom trupe, na tvári a vo vlasovej časti hlavy.

Vyrážky môže, ale nemusí sprevádzať horúčka nad 38 °C.

Výražky sa objavujú postupne, preto na koži, vo vlasatej časti hlavy, na slizniciach vidíme rôzne štádiá vyrážky – začervenanie, červený hrbček, pľuzgierik, chrastička. Vyrážky sa vysypú v priebehu 2 až 5 dní, nakoniec sa všetky zmenia na chrastičky a postupne sa zahoja.

Vyrážky sú nielen na koži, ale aj na slizniciach. V ústach, v očiach, v dýchacom trakte aj v tráviacom trakte. Preto priebeh kiahní môže sprevádzať zápal očka, vyrážky podobné aftám v dutine ústnej, trochu kašeľ a nádcha a trochu bolesť brucha alebo mierna hnačka.

U väčšiny detí ochorenie prebieha bez komplikácií. Liečba nevyžaduje pobyt v nemocnici, len prísnu izoláciu v domácom prostredí.

Ak je známe, že v okolí dieťaťa sa vyskytuje ochorenie na ovčie kiahne a ochorenie má typický priebeh a charakteristické vyrážky nie je potrebné navštíviť lekársku službu prvej pomoci.

Pri dnešných možnostiach telemedicíny nie je potrebné ani vyšetrenie v ambulancii detského lekára. (Zníži sa tým prenos na iné deti.)

Lekár pri rozhovore (prípadne podľa fotografií) zhodnotí stav dieťaťa a odporučí liečbu. Upozorní na komplikácie a ich riešenie. Je veľmi dôležité ochorenie na ovčie kiahne oznámiť lekárovi, ktorý ho zaznamená do  zdravotnej dokumentácie.


Liečba
Po objavení sa ovčích kiahní je potrebné dieťa (platí i v prípade nákazy dospelého) izolovať. Dôležitý je prísun vitamínov, dostatok tekutín, ľahká strava, pokojný režim. Vyrážky sa nenatierajú tekutým púdrom. Ničím, len v prípade extrémneho svrbenia možno na ne dať Fenistil gel (pred nanášaním si vždy treba umyť ruky mydlom).

Ak sa v ústach objavia „afty“, je vhodné vyplachovať ústnu dutinu niekoľkokrát denne repíkom alebo odvarom zo šalvie. Prípadne použiť Aloclair na afty.

Dieťa je podľa potreby možné sprchovať každý deň teplou vodou bez mydla a len  jemne mu vysušiť telo  osuškou prikladaním (nie šúchaním). Pokožku ničím nenatierame. Na svrbenie je vhodné podávať antihistaminikum (Fenistil kvapky, Aerius, Xyzal…). Niekedy sa v okolí vyrážky objaví široké začervenanie, to už je komplikácia – imetigizácia (bakteriálna infekcia). V takom prípade lokálne miesto vydezinfikujeme jemným dotykom tampónom namočeným v dezinfekčnom roztoku (Betadine, Dettol). V prípade horúčky sa na zníženie teploty používame liek na báze paracetamolu (Panadol, Paralen, Kalpol…), dávkovanie je podľa  hmotnosti. Ibuprofen (Nurofen, MIG…) sa pri ovčích kiahňach nepoužíva.


Komplikácie
Varicella nie je kožné ochorenie. Je to ochorenie celého organizmu. Komplikáciami (sú extrémne zriedkavé) sú najčastejšie postihnutie centrálneho nervového systému: dieťa má bolesti hlavy, vysokú teplotu, vracia, dieťa neudrží rovnováhu pri stoji ani pri chôdzi.

Inou komplikáciou je objavenie sa petéchií (malých akoby modriniek) na koži, hlavne v okolí vyrážok. Znamená zníženie počtu krvných doštičiek. Obe tieto komplikácie vyžadujú  liečbu na infekčnom oddelení. Niekedy je ochorenie (skôr u dospelých ľudí), sprevádzané zápalom pľúc.

Ťažší priebeh má ochorenie u detí s atopickým ekzémom, u nich dochádza k vyššie spomenutej impetiginizácii veľmi často a táto komplikácia v kombinácii so základným postihnutím kože atopika spôsobuje ťažší, bolestivejší a dlhší priebeh ochorenia.


Po celý život
Ochorenie na ovčie kiahne vedie k dlhodobej imunite (ochrane) a opakované ochorenia sa pozorujú výnimočne  pri extrémnom znížení imunity (imunodeficientnom stave v akomkoľvek veku).

Zvláštnosťou tohto ochorenia je, že vírus HVZ po uzdravení doživotne pretrváva v nervovom systéme organizmu a z rôznych dôvodov môže dôjsť k jeho reaktivácii, vírus sa šíri pozdĺž nervových vlákien  a spôsobí v tomto mieste lokalizovanú kiahňam podobnú vyrážku : pásový opar.

Nebezpečenstvo kiahní je veľké pre tehotnú ženu, ktorá neprekonala pred tehotenstvom kiahne. Pri ochorení v prvých troch mesiacoch tehotenstva môže u plodu dôjsť k vrodeným vadám končatín, oka a mozgu. Nebezpečným sa môže stať ochorenie tehotnej v posledných dvoch týždňoch pred pôrodom a prvých dňoch po pôrode. Ochorenie sa placentou prenieslo na plod  a novorodenec prichádza na svet s vyrážkou alebo sa u neho objaví v prvých desiatich dňoch života. Vždy je to situácia ohrozujúca život novonarodeného dieťatka.


Očkovanie
Ak dieťa prekoná ovčia kiahne, udáva sa, že má celoživotnú imunitu, proti ochoreniu je chránené.

Chrániť pred ochorením môžeme dieťatko aj očkovaním. Očkovať je možno od ukončeného deviateho mesiaca, zväčša však očkujeme až po dovŕšení základného očkovania po 18.- tom mesiaci veku dieťatka. Očkovať proti tomuto ochoreniu je možné počas celého života, nie je horné vekové ohraničenie.

Očkujeme dvoma dávkami očkovacej látky v odstupe 6 týždňov až 6 mesiacov . Očkovacia látka obsahuje živý, oslabený vírus. Preto po tomto očkovaní  môžeme ďalšie očkovanie realizovať najskôr o mesiac. Nesmieme očkovať v tehotenstve a udáva sa, že je nežiaduce otehotnenie 3 mesiace po očkovaní.

Podľa odborníkov na infektológiu a imunológiu – očkovanie je vhodné, aby deti, hlavne dievčatká, ktoré neprekonali do desať rokov veku ovčie kiahne, boli proti tomuto ochoreniu očkované. Vzhľadom na ťažký priebeh ochorenia u detí s atopickou dermatitídou, ekzémom je dôležité, aby práve tieto deti boli proti ovčím kiahňam očkované.